niedziela, 1 grudnia

Zbiornik na gaz płynny – gdzie można go postawić?

Gaz w formie płynnej stanowi alternatywne i ekologiczne źródło energii na tle innych paliw dostępnych obecnie na rynku. Aby móc w pełni bezpiecznie korzystać z właściwości LPG, należy zadbać o właściwe miejsce na zbiornik – możliwe jest ustawienie go zarówno na powierzchni działki, jak i pod ziemią. Jak zatem przygotować się do założenia instalacji gazowej tego typu?

Ogrzewanie gazem płynnym a wymogi wobec przestrzeni

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na duży czy mały zbiornik gazu LPG jako źródło ogrzewania, upewnij się, że przestrzeń wokół twojego domu spełnia wszelkie wymagania, aby móc dokonać na niej instalacji. To, czy umieścisz zbiornik nad czy pod ziemią, zależy od kilku kluczowych parametrów:

  • poziomu wód gruntowych;
  • całkowitej powierzchni działki;
  • aspektu estetycznego.

Instalacja zbiornika na gaz płynny determinuje konieczność sprostania kilku formalnościom. Według przepisów zbiornik gazu LPG nie powinien znajdować się w miejscach podmokłych czy zagłębieniach terenu. Pod żadnym pozorem nie należy umieszczać go we wnętrzu domu.

Dlaczego warto zainwestować w LPG jako źródło ciepła?

Za gazem płynnym w domu przemawia wiele jego zalet począwszy od łatwości wykonania zbiornikowej instalacji. To realna oszczędność miejsca, ponieważ do przechowywania paliwa nie potrzebujesz osobnego pomieszczenia w domu. Poza tym system ogrzewania LPG nie wymaga zbyt wiele uwagi od użytkownika – jest bezobsługowy, a przy tym w pełni bezpieczny.

Decydując się na LPG w domu, możesz zasilić w ten sposób wszystkie urządzenia gazowe, a więc nie tylko kocioł centralnego ogrzewania, ale wykorzystasz surowiec także do podgrzania ciepłej wody czy uruchomienia kuchenki.

Wybór zbiornika na LPG. Czym się kierować?

Wszystko zależy od twoich potrzeb, ilości sprzętów oraz wielkości domu, który ma zostać w ten sposób ogrzany. Jeśli jego przestrzeń nie przekracza 300 metrów kwadratowych, wystarczy zbiornik gazu LPG o pojemności 2700 litrów. Wówczas można uzupełniać poziom surowca raz w roku. Weź jednak pod uwagę także indywidualne zużycie gazu, jakość wykończenia domu i jego szczelność. Może się okazać, że te parametry istotnie wpłyną na wydajność gazu z zbiorniku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 2 =