niedziela, 1 grudnia

Jak radzić sobie z szumami usznymi?

Hałas w uszach to nieprzyjemne uczucie dzwonienia, szumu lub innych dźwięków, jaki słyszymy pomimo braku dźwięków z zewnątrz. Najbardziej odczuwa się go w ciszy. W jednostkowych przypadkach hałas w uchu synchronizuje się z biciem serca i staje się pulsujący. Ten stan może być spowodowany różnymi patologiami narządów laryngologicznych, mózgu lub innych narządów. Czy da się wyeliminować to nieprzyjemne zjawisko?

Hałas lub dzwonienie w uszach to bardzo powszechna patologia, która dotyka jedną na pięć osób dorosłych. Zwykle przynosi to niedogodności, a z czasem może zakłócić zdolność koncentracji i normalny sen. W rezultacie pacjent doświadcza ciągłego stresu, który niekorzystnie wpływa na jego relacje osobiste i pracę. Stan ten często towarzyszy ubytkowi słuchu, chociaż sam w sobie nie powoduje głuchoty. Wiele osób z dzwonieniem w uszach słyszy doskonale. Czasami rozwija się u nich zwiększona wrażliwość na dźwięki tzw. nadwrażliwość słuchowa, przez co są zmuszeni do podjęcia działań ograniczających hałas zewnętrzny. W niektórych przypadkach patologia znika po wyeliminowaniu jej przyczyny, na przykład zapalenia ucha. Jednak często, nawet po zaleczeniu potencjalnej przyczyny, szum w uszach utrzymuje się.

Diagnoza i leczenie szumów usznych

Głównym zadaniem przy leczeniu szumów usznych jest eliminacja przyczyny. W tym celu pacjentowi można przepisać leki przeciwzapalne, antybiotyki, leki przeciwhistaminowe, moczopędne, naczyniowe, regulujące ciśnienie krwi. Leczenie objawowe szumów usznych zwykle obejmuje stosowanie leków przeciwdepresyjnych lub uspokajających. W sytuacjach, gdy nie ma możliwości wyeliminowania szumu w uszach, stosuje się terapię poznawczo-behawioralną, w której pacjent uczy się ignorować szumy uszne, koncentrować się na obiektywnych dźwiękach. Z czasem przystosowuje się do objawu, co poprawia jego jakość życia.

Aparaty z generatorem szumu

Terapia tzw. białym szumem to jeden ze sposobów złagodzenia szumu w uszach. W tym celu pacjent zostaje zabezpieczony w aparat z generatorem szumów, który  skutecznie maskuje dźwięki powodowane przez patologiczne szumy uszne. Dzięki nakładaniu się generowanego szumu białego na szumy uszne, staja się one mniej zauważalne. Generatory szumu mają zastosowanie u pacjentów nie dotkniętych ubytkami słuchu. Generator wygląda jak aparat słuchowy, z tą rożnicą że nie wzmacnia on dźwięków pochodzących z otoczenia. Generatory emitują minimalny rodzaj szumu, który który skupia uwagę pacjenta. Generatory są skuteczne i stanowią sporą ulgę dla pacjentów. Istnieją także urządzenia, które łączą w sobie dwie funkcje aparatu słuchowego, który wzmacnia dźwięk pochodzący z otoczenia, z generatorem szumu. Aparaty z generatorem szumu są to hybrydowe  urządzenia wyposażone w kilka programów wspomagających słuch.

Podsumowanie 

Życie z nieustającym szumem w uszach jest uciążliwe i frustrujące. Z czasem może prowadzić do utraty słuchu. Dzięki aparatom z generatorem szumu, pacjent zyskuje duże wsparcie i lepiej znosi chorobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa − 1 =