
Przed zakupem drzwi należy odpowiednio zmierzyć otwór, w których będą miały się znajdować. Ta umiejętność zapewni nam inwestycje bez niepotrzebnych wpadek i konieczności wymiany produktu na inny. Wbrew pozorom, nie chodzi tylko o szerokość i wysokość drzwi. wybór odpowiednich drzwi i ościeżnic to kwestia kluczowa. Jak więc poprawnie mierzyć drzwi, aby dobrać odpowiednie wymiary drzwi i ościeżnic? Oto najważniejsze oznaczenia związane z wymiarami drzwi i ościeżnic i wskazówki, na które warto zwrócić uwagę przed dokonaniem pomiarów.
Pomiar drzwi – oznaczenia, którymi mogą posługiwać się producenci drzwi zewnętrznych
Aby poprawnie zmierzyć drzwi, należy wykonać kilka kroków i zapoznać się z oznaczeniami używanymi przez producentów. Przy opisach drzwi zewnętrznych u producentów specjalizujących się w wytwórstwie tego produktu (np. StalProdukt Zamość) znajdziemy skróty takie jak Ho, Hp, Hc czy Hw. Poniżej przedstawiamy ich wyjaśnienie:
- Ho [mm] – wysokość ościeżnicy mierzona w świetle otworu montażowego
- Hp [mm] – wysokość w świetle ościeżnicy
- Hc [mm] – wysokość całkowita ościeżnicy
- Hw [mm] – wysokość skrzydła we wrębie
- So [mm] – szerokość ościeżnicy mierzona w świetle otworu montażowego
- Sp [mm] – szerokość w świetle ościeżnicy
- Sc [mm] – szerokość całkowita ościeżnicySw [mm] – szerokość skrzydła we wrębie
Przed pomiarem otworu sprawdź typ drzwi i ościeżnicy
Do mierzenia należy przygotować niezbędne narzędzia, czyli miarkę lub taśmę mierniczą i poziomicę. Zanim zaczniemy mierzyć otwór drzwi, warto sprawdzić typ obecnie posiadanego przez nas produktu. Korzystamy ze skrzydła lewego czy prawego? Czy nasza ościeżnica jest regulowana czy się nie rozwija? Przy mierzeniu drzwi warto wziąć pod uwagę wszelkie zmienne, a w razie wątpliwości – skonsultować się ze specjalistą.
Mierzenie drzwi
W pierwszej kolejności warto wykonać pomiar grubości drzwi. Jeśli chcemy wymienić drzwi na grubsze (np. bo obecne są zbyt cienkie i łatwo przepuszczają ciepło), warto wiedzieć, jakiego produktu szukamy. W przypadku drzwi zewnętrznych typowa grubość wynosi 68-78 mm, a w przypadku drzwi wewnętrznych zwykle 40-45 mm. Bestsellerowe drzwi w StalProdukt Zamość mają 101 mm w grubości, dzięki czemu klienci cieszą się doskonałą termoizolacją wnętrza i odpornością na hałasy z ulicy.
Kolejnym krokiem jest pomiar szerokości skrzydła drzwi. Należy zmierzyć od krawędzi do krawędzi drzwi w najszerszym miejscu, czyli zwykle w połowie wysokości. Później mierzymy wysokość skrzydła drzwi, od progu do ich górnej krawędzi. omiar wysokości drzwi. Należy zmierzyć od progu do górnej krawędzi drzwi. Ważniejszym aspektem mierzenia jest ościeżnica. Jeśli chcemy wymienić skrzydło, nowa inwestycja musi być zgodna z ościeżnicą, którą posiadamy. również zmierzyć ościeżnicę, aby mieć pewność, że drzwi będą pasowały. Wymierz wysokość ościeżnicy w świetle otworu montażowego (czyli od dolnej krawędzi ościeżnicy do górnego krańca otworu), a następnie szerokość w świetle otworu montażowego (od lewej do prawej strony otworu). Zrób to w kilku punktach, by upewnić się, że wymiary się zgadzają oraz sprawdź linię drzwi poziomicą. Zdarza się, że ściana nie jest prosta – wówczas w wyborze drzwi powinien pomóc nam specjalista. Gdy ościeżnica jest nierówna, należy dokonać pomiarów w kilku punktach, aby określić najszerszy punkt ościeżnicy. Uwzględnij grubość futryny, którą zamierzasz zamontować. Grubość futryny może wpłynąć na wymiar otworu drzwiowego.
Skorzystaj z darmowego pomiaru drzwi u najlepszych producentów
Mierzenie i wybór drzwi na własną rękę może być ryzykowny. Z tego względu rekomendujemy kontakt ze specjalistą, który pomoże nam w pomiarze oraz dostosowywaniu drzwi z oferty do naszych potrzeb. W StalProdukt Zamość konsultacje są darmowe. Jeśli potrzebujesz porady, wypełnij formularz na stronie internetowej tego producenta.