niedziela, 3 listopada

Czy woda filtrowana ma minerały?

Filtry do wody na dobre zagościły w naszych domach. Najczęściej korzystamy z dzbanków z filtrem choć coraz większą popularność zdobywają filtry przepływowe. Na temat filtrów do wody krążą jednak mity. Jeden z nich mówi, że woda filtrowana nie zawiera minerałów. Czy filtr wypłukuje minerały? Nie jest to prawdą!

Dzbanek z filtrem to stały element naszych gospodarstw domowych. Na przestrzeni lat dzbanki znacząco ewoluowały i obecnie możemy kupić nie tylko dzbanki plastikowe, ale także wykonane ze szkła. Na dodatek dostępne są w wielu nietuzinkowych kolorach, np. miętowym, makowym, limonkowym czy stalowym! Czy jednak filtr do wody wypłukuje minerały?

Woda filtrowana a twarda

Twarda woda ma ścisły związek z ilością minerałów. Im jest w niej więcej wapnia i magnezu, tym jest ona twardsza. Miękka woda ma z kolei wyższe stężenie takich minerałów jak sód.

Niestety, woda wodociągowa często jest dość twarda. Możemy zauważyć np. osady na naczyniach po myciu w zmywarce, które przybierają postać plamek, zacieków na szklankach i sztućcach. Są to złogi węglanu wapnia. Z kolei na ubraniach mogą pojawiać się plamy mineralne.

Twarda woda może też generować słabe ciśnienie wody w kranie, ponieważ w rurach zalega osad, który zmniejsza jej przepływ. Wreszcie, twarda woda to kamień i osady na baterii kuchennej, łazienkowej, pod prysznicem i w czajniku.

Czy filtr wypłukuje minerały?

Woda filtrowana nie jest wodą zdemineralizowaną, co oznacza, że zawiera w sobie pierwiastki i minerały takie same jak w wodzie kranowej, czyli m.in. sód, potas, wapń i magnez. Wkłady filtrujące zmniejszają jednak ilość dwóch ostatnich. W procesie filtracji z wody usuwany jest nadmiar właśnie tych pierwiastków, gdyż powodują one powstawanie kamienia kotłowego.

Czy filtry całkowicie usuwają z wody kranowej zawarte w niej minerały? Nie. Dotyczy to jedynie filtrów wykorzystujących proces odwróconej osmozy, które przepuszczają wyłącznie cząsteczki H2O.

Stosowane powszechnie wkłady filtrujące – w dzbankach czy filtrach przepływowych – zatrzymują m.in. związki chloru, zanieczyszczenia mechaniczne takie jak drobinki rdzy i drobne zawiesiny, a także pestycydy i metale ciężkie. Filtr węglowy nie usuwa całkowicie minerałów, a jedynie zmniejsza ilość nadmiaru wapnia i magnezu. Więcej informacji o filtrach przepływowych, dzbankach z filtrem i butelkach filtrujących znajdziesz na blogu. Czy więc woda z filtra ma minerały? Tak! A na dodatek jest smaczna i zdrowa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście + piętnaście =